Skip To Main Content

Logo Image

Gloucester County Institute of Technology

GLOUCESTER COUNTY INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Faculty Directory

Search Directory

1 2 3 > showing 1 - 100 of 238 constituents

Rob Anderson

Teacher of Biological Science
Biological Science

David Andrews

Teacher of Automotive Technology
Automotive

Jim Angarola

Teacher of Culinary Arts
Culinary Arts

Katie Arnold

Teacher of Cosmetology
Cosmetology

Camryn Arseneau

Teacher of English
English, Athletics

Kelsey Bagelmann

Teacher of English
English

Fresh Start Bakery

Matt Baney

Baseball Assistant Coach
Athletics

Deana Barker

Test Coordinator for Curriculum & Assessment

Zachery Bates

Secretary
Health Services

Jim Battaglia

Facilities Manager
Custodial, Maintenance & Grounds

Maria Bazurto

Teacher
Teacher Assistant

Suzanne Belding

Teacher
Science

Debbie Bianchi

Accounts Receivable
Business Office

Franklin Black

Teacher
Automotive

Billy Bobb

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Amanda Botbyl

Teacher
English

Christina Boucot

Certified School Nurse, RN, BSN
Health Services

Amy Boughter

Associate
Educational Network

Fred Boughter

Associate
Educational Network

Madison Broadbent

Certified School Nurse, RN, BSN
Health Services

Mary Burgan

Cheerleading Co-Head Coach
Athletics

Chris Burness

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Jeffrey Burns

Counselor
Guidance

Eric Butler

Boys Basketball JV Assistant Coach
Athletics

George Butt

Freshman Boys Soccer Coach
Athletics

Kevin Campbell

Teacher
Computer Science

Nicole Capelli

Teacher of English
English

Amy Capriotti

Assistant Superintendent for Business/Board Secretary, Business Office
Business Office, Administration

Kristyn Carelli

Secretary – SIS & Data Management
Guidance

Michelle Caserta

Secretary

Vicki Chobert

Administrative Assistant
District Office, Human Resources

Deneen Clark

Teacher
Baking & Pastry Arts

Laura Clark

Administrative Assistant to Assistant Superintendent of Curriculum & Assessment
Curriculum & Assessment

Louise Colletta

Secretary to Facilities Manager
Custodial, Maintenance & Grounds

Briana Condon

Counselor
Guidance

James Connor

Teacher
Special Education

Gary Cop

Teacher
Health & Physical Education

Stella Cowling

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Megan Crowley

Girls Basketball Assistant Coach
Athletics

Robert Crowley

Teacher
HVAC-R

Maria Cruz-DeSanchez

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Maura Cullen

Assistant Softball Coach; Field Hockey JV Assistant Coach
Athletics

Mary Dajnowski

Secretary
Main Office

Jessica Damminger

Teacher
Mathematics

Christine Datz

Director of Student Personnel Services
Guidance, Administration, Adult School

Eric De Donatis

Teacher of World Language - Italian
World Language - Spanish, World Language - Italian

Alexandra DelGiorno

Teacher
Mathematics

Bruce Demerice

Food Service Coordinator

Stephen DePasquale

Teacher, Food Service Director
Culinary Arts

Karen DeVito

Teacher
History

Steffany DiCarlantonio

District Grants Coordinator
District Office

Michael Dicken

Superintendent
Administration

Karen D'Orazio

Director, Child Study Team
Child Study Team

Lois Doto

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Mark Duncovich

Teacher
Mathematics

Ginger Dykas

Teacher Assistant - Cosmetology
Cosmetology

Rachelle Eppolite

Teacher
World Language - Spanish

Robb Eppolite

Teacher, Varsity Baseball Head Coach
Athletics, History

Andrea Farrell

Teacher of Mathematics
Mathematics

Drew Favat

Teacher, Boys Volleyball JV Assistant Coach
Athletics, Computer Science

Edward Ferrari

Counselor
Guidance

Sarah Finneran

Girls Tennis Volunteer
Athletics

Steve Fisher

Director of Campus Technology
Technology

Jamie Gaetano

Athletics

Laura Garbarino

Teacher
English

Eric Gaver

Teacher
Science

Kathleen Gilletti

Administrative Assistant to the Superintendent
District Office

Debbie Ginder

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Sybil Girard

Principal
Administration

John Grant

Teacher
Law Enforcement

Karen Grant

Teacher
Art

Jeanne Green

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Samantha Greenidge

Teacher
Mathematics

Wendy Griffin

Teacher
Mathematics

Andrew Hahn

Teacher, Head Golf Coach
Athletics, Health & Physical Education

Jason Haldeman

Teacher
History

Caylin Hansen

Bowling Volunteer
Athletics

Cherise Hasko

Mental Health Clinician, JV Softball Coach, Assistant Field Hockey Coach
Athletics, School Based Youth Services

Savanah Hassan

Teacher
Baking & Pastry Arts

Kevin Heck

Teacher
Engineering

Carl Heil

Teacher
Digital Media

Jessica Hill

Teacher, Title I
English

Thomas Hill

Teacher
World Language - Spanish

John Holland

Teacher, Girls Varsity Bowling Coach
Athletics, History

Ryan Hoolahan

Teacher
Plumbing

Glenn Hubert

Coordinator/Hazardous Occupations, Apprenticeship Coordinator
Cooperative Education, School to Work

Holly Humbert

Business Office Support Manager
Business Office

Robert Iacovone

Girls Basketball Head Coach
Athletics

Roseanne Iannotti

Teacher
World Language - Spanish

Joseph Jacob

Director
School Based Youth Services

Niki Jacob

Teacher of Desktop Publishing, Graphic Design and Interactive Media
Digital Media

Marlo Johnson

School Safety Officer
School Safety

Sheldon Johnson

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Allie Jones

Director of Human Resources
Administration, Human Resources

Jason Kahan

Teacher of Mathematics
Mathematics

Keith Kahan

Teacher
Engineering