Skip To Main Content

Logo Image

Gloucester County Institute of Technology

GLOUCESTER COUNTY INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Faculty Directory

Search Directory

< 1 2 3 > showing 101 - 200 of 238 constituents

Tom Kelly

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Rob Kijewski

Teacher, Cross Country Coach, Indoor Track Coach
Athletics, History

Sarah Kijewski

Teacher, Teacher of Students with Disabilities, Freshman Softball Volunteer, Field Hockey Volunteer
Athletics, History

Ron Killeen Sr.

Maintenance Technician
Custodial, Maintenance & Grounds

Marissa Kinsey

Girls Basketball Assistant Coach
Athletics

Katie Knoblock

Teacher, Freshman Girls Soccer Coach
Athletics, Drama

Gene Knorr

Teacher, Head Coach Boys Soccer, Head Coach Boys Tennis
Athletics, Automotive

Karen Knowlan

Social Worker
Child Study Team

Ann Kohn

Teacher
History

Laura LaPalomento

Admissions, District Webmaster
Admissions

Linda Laun

Payroll Manager (Part-Time)
Business Office

Darren Leary

Manager
Educational Network

Daniel Lefebvre

School Safety Officer
School Safety

Skyler Lindsey

Teacher
Health & Physical Education

Shannon Lippincott

Counselor, Freshman Girls Volleyball Coach, Freshman Boys Volleyball Assistant Coach
Athletics, Guidance

Jeremiah Long

Assistant Principal

Katy Lynch

Teacher
English

Kirstin Lynch-Walsh

Teacher
Drama

Lisa Mackley

Attendance Secretary
Guidance

Joseph Magazu

Sr. Network and Systems Engineer
Technology

Leo Maisey

Teacher of English, NHS Advisor
English

Doreen Mancini

Teacher
Cosmetology

Jill Manson

School Resource Officer
School Safety

John March

Teacher
Mathematics

Brenda Marcucci

Secretary, Child Study Team
Child Study Team

Jason Martin

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Gina Mateka

Chief Academic Officer
Curriculum & Assessment, Administration

Lauren Matter

Teacher
English

Sam Mazahreh

Teacher, Teacher of Special Education
Mathematics

Mike McAleer

Assistant Principal, Athletic Director
Athletics, Administration

Betsy McAteer

Secretary to the Athletic Director
Athletics

Amanda McCarthy

Teacher
Health Sciences

Lawrence McCleery

Teacher
Digital Media

Holly McConnell

Teacher, Teacher of Students with Disabilities
English

Fred McCoy

Coordinator/Hazardous Occupations, Apprenticeship Coordinator
Cooperative Education, School to Work

Robert McErlane

Purchasing Coordinator
Business Office

Dale McIntyre

Teacher, Adult School Secretary
Cosmetology, Adult School

Robyn Megara

Teacher
English

Rebecca Melniczuk

Teacher of Health Sciences
Health Sciences

Danielle Mendel

Teacher
Mathematics

David Michalski

Teacher of English
English

Chris Miller

Aquatics Coordinator/Swimming & Diving Coach
Aquatics & Fitness Center

Jaimie Minix

Teacher of Health and Physical Education
Health & Physical Education

Elizabeth Mizia

Teacher, Soccer Coach
Athletics, Baking & Pastry Arts

Michael Morris

Teacher
English

Steven Mroz

Teacher
Health & Physical Education

Jo Murphy

Diversity, Equity, and Inclusion Officer
Administration

Jennifer Myers

Teacher Assistant, Cheerleading Co-head Coach
Athletics

Charles Nelms

Boys Soccer Coach - JV
Athletics

Maria Newsom

Secretary
Main Office

Gail Norris

Teacher
History

Marya Oberfrank

Teacher
Culinary Arts

Darren O'Brien

Maintenance Technician
Custodial, Maintenance & Grounds

John Okoniewski

Teacher of Students with Disabilities

Elizabeth O'Leary

Media Specialist
Library

Stephen Palladino

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Kimberley Palomo

Teacher
Speech Arts

William Peifer

Teacher
Health & Physical Education

Olga Perez

Teacher of Spanish
World Language - Spanish

Geralyn Pessano

Secretary

Joyce Pessano

Accounts Payable
Business Office

Rachel Petrille

Secretary to the Chief Academic Officer
Curriculum & Assessment

Katerine Petrillo

Teacher
World Language - Spanish

Lori Plefka

Teacher, Reading Specialist
English

Alicia Portuese

Teacher
World Language - Italian

Lisa Potrzuski

Secretary
Guidance

Andrew Prettyman

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Gene Rettig

Applications & Systems Administrator
Technology

Veronica Rhea

Teacher
Health & Physical Education

Richard Ricapito

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Donna Rideout

Teacher
Finance & Business Management

Patricia Rishel

Evening Maintenance Supervisor
Custodial, Maintenance & Grounds

Robert Rishel

Maintenance
Custodial, Maintenance & Grounds

Kerry Rocks

Teacher
History

Ryan Roff

Teacher
Science

Jamie Rose

Maintenance Technician
Custodial, Maintenance & Grounds

Dan Roskiewich

Teacher
Welding

Jason Ruczynski

Teacher
Health & Physical Education

Sarah Ruczynski

Teacher, Field Hockey Coach
Athletics, Mathematics

Eduardo Ruiz

Student Assistant Counselor, Boys Bowling Assistant Coach, Advisor of National Honor Society
Athletics, School Based Youth Services

Robert Scargill

Custodian
Custodial, Maintenance & Grounds

Jeff Schaw

School Resource Officer
School Safety

Dyanna Schroer

Coordinator of Admissions, Community Liaison
Admissions

Dionne Scott

Teacher of Finance & Business Management

Ed Seibert

School Resource Officer
School Safety

Brian Shakespeare

Assistant Superintendent of Curriculum and Assessment, Affirmative Action Officer, Title II Coordinator, Apprenticeship Coordinator
Administration, Admissions, Adult School, School to Work

Nichele Shakespeare

Administrative Assistant, District Homeless Liaison, Student Data Liaison
School to Work

Robert Sheridan

Teacher
Science

Katie Siciliano

Accountant
Business Office

Elena Sima

Teacher, Teacher of Students with Disabilities
History

Christina Simmerman

Secretary to Principal

Bill Skill

Girls Softball Assistant Coach
Athletics

Allison Sleiminger

Teacher, Teacher of Students with Disabilities

Summer Smith

Teacher
Biological Science, Health Sciences

Christina Smyth

Teacher
Mathematics

Rebecca Snodgrass

Teacher
Health & Physical Education

Maria Sobolewski

Teacher
Health Sciences

Susan Solitro

Secretary
Main Office

Michelle Souders

Teacher
Mathematics